تلفن: ۰۹۹۰۵۷۲۲۳۲۸


خیابان شهید نجات الهی، بین سمیه و طالقانی، کوچه بیمه، پلاک 8 واحد 3

بازاریابی زیر سایه هدایای تبلیغاتی

جمعه, ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ مدیر سایت General 2 Comments
بازاریابی زیر سایه هدایای تبلیغاتی

گزارشی از نهمین نمایشگاه بین المللی تبلیغات، بازاریابی و صنایع وابسته

نمایشگاه تبلیغات همیشه یکی از شیرین ­ترین و جذاب­ترین نمایشگاه­هاست، شاید از این جهت­ که در سرمای آخر پاییز و اوایل زمستان، بوی عید می­دهد که به لطف حضور تولیدکنندگان تقویم وسررسید و هدایای تبلیغاتی در فضای سـالن احساس می­شـود. علاوه بر آن، ماهیت ­کار تبلیغـات چنان اسـت­ که محصـولات و خدمـات را به ­گونه ­ای مطبوع و دلپسند ارایه دهـد. در این راستا پدیده­ های نوین فن آوری با ابتکار و ذوق طراحان و ایده پردازان، درهم می آمیزد.

چاپ لارج فرمت در انواع مختلف آن، یکی از بخش­هـای اساسی نمایشگاه تبلیغات است­ که به خاطر بازارگرم رقابت بین عرضه ­کنندگان دستگاه­ها و مواد مصرفی، اغلب نمونه ­های چاپی چشم نوازی را در ایام نمایشگاه به طور زنده و در حین چاپ به نمایش می­گذارد.

چاپ­ های ویژه روی اشیاء و منسوجات درکنار حکاکی لیزری نیز جای ویژه ­ای در این نمایشگاه دارد. به طوری­ که بعضی شرکت­ها که در نمایشگاه چاپ و بسته ­بندی غرفه دارند، نمی­توانند از حضور در نمایشگاه تبلیغات چشم بپوشند. اما همه این روش­ها و تکنیک­های تولیدی و انواع چاپ و دستگاه­ها و مواد مصرفی یک پای صنعت تبلیغات را تشکیل می­دهند. درحالی­که شاکله این حرفه بر دو پا استوار است­ که پای دیگر آن، علم تبلیغات و بازاریابی در چارچوب ارتباطات است. هرچندکه بعضی­ها این بخش دوم را مهم­تر از اولی و نه یک پای دیگر، بلکه به عنوان سر صنعت تبلیغات می­شناسند. در نمایشگاه امسال که از ۲۹ آذرماه تا ۲ دی ماه ۱۳۹۱ برگزار شد، بعضی شرکت­های فعال در زمینه مدیریت بازاریابی و تبلیغات و آموزش این رشته نیز حضور داشتند، ولی به روال معمول به طور عمده سمت و سوی این نمایشگاه به سوی عرضه­ کنندگان هدایای تبلیغاتی و خدمات مربوط به آن است. سایر بخش­ها از چنان قوتی برخوردار نیستند.

طبقه بندی آماری شرکت کنندگان

متأسفانه درکتاب نمایشگاه هیچ پردازشی روی اطلاعات شرکت­ کنندگان نشده، نه طبقه­ بندی آنها برحسب سالن  و نه برحسب زمینه فعالیت و نه هر چیز دیگری درکتاب­ها نیست. از شماره غرفه شرکت­ کنندگان و نقشه سالن­ها هم ­که خبری نیست. ( ناگفته نماند که نمایشگاه چاپ و بسته ­بندی و بسیاری از نمایشگاه­های دیگر هم چنین وضعی دارند. آن طورکه پیداست سطح استاندارد مورد نظر توسعه و نمایشگاه­ها در زمینه تهیه و تدوین­ کتاب نمایشگاه در همین حد است. جالب این است ­که ثبت نام شرکت­ها در ازای هزینه چند ده هزار تومانی در این نوع­ کتاب­ها نیز جزو اقلام اجباری هزینه­ های ثبت نام است.

جا دارد این­ کتاب و کتاب راهنمای نمایشـگاه چـاپ و بسته ­بندی را که هر دو هم زمـان ارایه شـده ­اند، با کتاب نمایشگاه دروپا مقایسه­ کنید.

به هر حال پس از این جمله ­های معترضه طولانی برمی­گردیم به «نهمین نمایشگاه تبلیغات، بازاریابی و صنایع وابسته» که از ۲۹ آذرماه تا ۲ دی ماه ۱۳۹۱ در محل دایمی نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار شد.

به طوری­که از شرح خدمات این شرکت­ها برمی ­آید این شرکت­ها را می­توان در چندگروه زیر دسته ­بندی­ کرد. لازم به ذکر است­ که این طبقه ­بندی می­تواند به ­گونه ­های دیگر نیز صورت­ گیرد و چه بسا بعضی از آنها که در اینجا ارایه شده، قابل ادغام باشند.

غافلگیری

غافل گیری، یکی از روش­های جلب توجه بازدیدکنندگان است. وقتی چیزی را در جـایی­ که انتظارش را نداری ببینی، قدری به آن خیره می­شوید. این اتفاق دست­کم در دو غرفه افتاده بود:

یکی از شرکت­ها که کار تبلیغات روی اتوبوس­ها را انجام می­داد، در غیاب اتوبوس یک دستگاه اتومبیل سمند را به عنوان اشانتیون، رنگ آمیزی­ کرده و به نمایش گذاشته بود.

و غرفه دیگری سفره شب یلدای جالبی ترتیب داده بود با هندوانه سرخ و شیرین و انارهای یاقوتی.

۱-     اطلاع رسانی، آموزش و ارتباطات

(۱۵ شرکت)

آوین، انجمن صنفی شرکت­های تبلیغات ایران، برندهای ایرانی، پیما نیاد ایرانیان، داده پردازی سما، راهکار سرزمین هوشمند، فرا داده رایانه سورنا، گروه آموزشی صفا استودیو، گسترش و توسعه تحقیقات تهران، ماهنامه چاپ و تبلیغات، ماهنامه ویوا، مبلغان یکتا نگار، دیماج، مدیر سبز، نوین تبلیغات پایتخت.

۲-    مشاوره و مجری پروژه های تبلیغاتی

( ۱۳ شرکت)

ایما نقشینه پویا، ارتباط قرینه، پاناراما، پویش نگار، پایا پرداز، آریا تجارت صوفیا، تجارت راهکار نوین جهان (ترنج)، فناوری اطلاعات و ارتباطات کاسپید، فرآهنگ تبلیغ، مؤسسه مغز طلایی پویا، هفت شهر، هولدینگ اقتصادی امکان، گروه طراحان مسیحا، مشرق فیلم.

۳-   خدمات طراحی، چاپ، حکاکی و …

( ۴۴ شرکت)

پادشاه هنر، برگ سبز طوبی، پارس طرح رایان سامانه، پارس آفاق راستین، پارس کیا مهنام، پارس تبلیغ کوشا، پرشین داده پرداز پویا، پرسام گرافیک ایساتیس، پویا نقش، تعاونی چاپ آفتاب ایرانیان، تگفا رسانه ( تدبیرگران فخر ایرانیان)، تیوان گستر ایرانیان، ثمین مهر آبنگار، چاپ صنعتی اقبال، چاپ صنعتی نیلا، چاپ گرافیک کتیبه، چاپ دیجیتال یکتا آفرین نقش، چرم نگار، دفتر طراحی رفعت پی، رایان حک، رنگینه گستر بهاور، رها ایمیج، رهیاب پیام­ گستران، سوآن، صنایع تبلیغاتی لیزر فن، طراحی سایت الماس شهر، عرفان­ گرافیک، فراسوآن گسترش فن آوری، کانون تبلیغاتی کلید هنر، کانون تبلیغاتی­ کاوشکاران، پیک برتر، گروه رنگارنگ، گروه هنری ایشتار، گروه فناوری و تبلیغات انعکاس، مشاور طراح مدیا، میرتک دیجیتال، مجتمع چاپ احسان، مجتمع چاپ طرح نفیس، موج سوم هنر، مؤسسه چاپ آرام، نرم افزاری مریم، نگین مرمر تجارت، نماگران فوژان نگار.

۴-    هدایای تبلیغاتی

(۵۶ شرکت)

آذر افتخار پاسارگاد، آرن گرافیک، آریا چرم، آلتون اشتات، آونگ زمان، افرا گرافیک، افرند طرح پرداز، انتشارات فرهنگ بهنام، بازرگانی تک نویس، بازرگانی فیروزی، بازرگانی منیر، بهین تجارت اوج، پاییزان تندیس پرهام، پرچم پاسارگاد پارس، پردیس هنر، پرشین نوین پرچم، پوشاک صنعتی پوشکار، تارشید بافت کوب، تولیدی سوپر یونیون، تعاونی هزار دستان قرن، توسکا ساعت، تندیس کاران، تندیس نگاران معین، تولیدی هدایای تبلیغاتی مفید، تولیدی نیک چرم، ثانیه سازان، خانه طلق آبرخ، دومارینا، دشتبان، سپاهان توزیع، صانیک، صنعتی زمانی آوران آریا، طرح نو اسپرلوس، طلوع سبز سیکاس، فتو بهمن، فرتاش مهر و مسیح، کانون تبلیغاتی بعثت، کانون تبلیغاتی مهرنگار، کاتل، کاویان پن، کهن چرم، گروه تولیدی هادی صالحی، پادینا، گروه طراحی و گرافیکی کتیبه، لوتوس، ماهان ساعت، پژواک (نیشتمان)، میثاق، مجتمع آفرینش های هنری اسلام، مؤسسه تبلیغاتی علقمه، میزان تحریر، میلاد نور، نقش آفرینان ماندگار، ویکتور، هدایای تبلیغاتی و آگهی میلاد، هنرکده میراث.

۵-    سررسید و تقویم

(۱۷ شرکت)

انتشارات کیا پاشا، چاپ و تبلیغات کیانی، چاپ ارشک، رث گرافیک، رسا نقش نماپرداز، سالنامه ایران زمین، سالنامه نقشینه، سررسید آزاده، سررسید طاها، سپهر، صنایع تولیدی پارس­کو، عمره نامه (پتساکو)، کیمیا پدیده تیج، کیارنگ، گروه تبلیغاتی ادیب، گروه تبلیغاتی احمد، گروه تبلیغاتی سفیران.

۶-    تابلوهای شهری

(۱۳ شرکت)

آپادانا صنعت، پرشین لایت الکترونیک، پژوهشگران ولایت صنعت، تتا، توسعه فناوری آراتکس، رایا صنعت، صنایع الکترونیک و مدار چاپی پارس، صنایع الکترونیک پارسه، صنایع برق الکترونیک نامی، طراحان الماس پارس، فراصنعت پارسیان، مهندسی سپهر صنعت آداک، هامل تجارت بین المللی.

۷-    چاپ دیجیتال و لارج فرمت

(۱۱ شرکت)

ارگ سیستم، امید تجارت میترا، پیوند بدیع، تولیدی پوشگران پاپیروس، توسعه ارتباطات بازرگانی ختن، چاپ بنر احمدی، رسانه اول، سارینا ویژن، سوپر واید پرشیا، صنایع نئون پرس، گرافیک احمد.

۸-   استندها و سازه های نمایشگاهی

(۱۲ شرکت)

آرین صنعت، ایرسا، ارم سازه، پاسارگاد، پارس گرافیک، تبلیغاتی آواگرافیک کیش، تک ایران استند، ساین سازه ۸۴، کانون آگهی و تبلیغات پیام رهیابان، کیانا ترنم قشم، نوین تاک.

۹-    تجهیزات و ملزومات

(۱۱ شرکت)

آذرجک ساوالان، پرتونگاران، پرشین پرتو خاور، ساینتک، صنایع نوین اندیش سهند آرام، فنی و مهندسی بوژان، پرسیان لیزر آریا، گروه تولیدی سما، مهندسی­ کارا پرداز، مجموعه تبلیغاتی نگاره، نقش آفرین این آمار به صورت­ کلی، نسبت بین­ گروه، حرفه­ ها و تخصص­های مختلف را در قالبی­ کلی به نمایش می­گذارد. ولی از روی آن نمی­توان فهمید که چه نسبتی از شرکت­های فعال در این نمایشگاه شرکت کرده ­اند. آیا شرکت­های درجه اول هر رشته در نمایشگان حضور یافته­ اند؟ آیا کیفیت ارایه محصولات و خدمات مطلوب بوده است؟ آیا نمایشگاه برای شرکت کنندگان دستاوردهای مطلوب را داشته است؟ و …

برخی از این پرسش­ها مستلزم ارایه اطلاعات و آمار و ارقامی است­ که برگزارکنندگان ارایه خواهند داد. البته یکی از ابزار شناخته شده برای چنین بررسی­هایی ثبت نام بازدیدکنندگان و دادن­ کارت تردد به آنها و ثبت ورود و خروج آنها بـه ­کمک ­کارت خوان­هـای دستی یـا توسط گیت RFID و تمهیـدات مشـابه اسـت. در نمایشگاه تبلیغات – همچون نمایشـگاه چـاپ و بسـته بندی – امسـال چنین زحمتی برای بازدیدکنندگـان فراهم نشده بود!

به جای بررسی دقیقی­ که مستلزم مطالعه میدانی و تهیه پرسش نامه و پیگیری دقیق است، در اینجا استنباط گزارشگران ماهنامه را از بازدیدها، ملاقات­ها و مذاکرات با غرفه داران و بازدیدکنندگان را در ادامه به صورت یک جمع بندی­کلی و محدود ارایه می­دهیم.

فن آوری دیجیتال در خدمت تبلیغات

با گذری در نمایشـگاه دریافت می­شد که بسیاری از اقـدامات در مـراحل مختلف برنامـه­ ریزی و اجرای تبلیغات مبتنی بر فن­آوری­های دیجیتال شده و می­شود. این روند نه تنها در نمایشگرها و تابلوهای شهری، بلکه در طراحی برنامه­ های گسترش وب سایت­ها و حتی هدایای تبلیغاتی جلوه ­گر می­شود.

روش­های چاپ و حکاکی و طلاکوب دیجیتال هر سال بیش از سال­های پیش در خدمت مراکز خدماتی تبلیغات قرار می­گیرد و شرکت­های بیشتری وارد بازار واردات و تولید و توزیع این دستگاه­ها و مواد مصرفی مربوط به آنها می­شوند.

بازار چاپگرهای لارج فرمت هنوز داغ است

حتی درگذر از خیابان­های شهرهای مختلف هم می­توان دریافت­ که چاپگرهای لارج فرمت­ کاربرد وسـیع و روز افزونی یافته ­اند. از تبریک به مسافران زیارتی تا تسلیت به بازماندگان و هرگونه تقدیر و تشکرگرفته تا پرده ­هایی­ که به مناسبت­های مختلف مذهبی و ملی و محلی و … و حتی دکوراسیون و فضا سازی و … چاپ فلکسو بنر و … چاپ آوت دور و این دور کاربرد دارند.

در نمایشگاه نیز علی رغم غیبت شماری از شرکت­های بزرگ واردکننده دستگاه­ها و نیز چاپخانه­ های ارایه دهنده خدمات چاپ لارج فرمت، شاهد رقابت فشرده شرکت­ کنندگان بودیم. به راستی هم بخش قابل توجهی از شور و حال نمایشگاه و جلوه ­های بصری ( و البته بوی مواد مصرفی) مدیون همین رقابت هاست.

سوپرواید پرشیا امسال با دستگاه­های چینی به استقبال مشتریان قدیمی و نیز جدید خود رفت. ارگ سیستم، پیوند بدیع و شرکت­های دیگر و حتی تازه واردهای این صنعت نیز با انگیزه و با دست پر آمده بودند. البته دیگر خبری از ماشین­های اروپایی و امریکایی نیست.

حضور شرکت امید تجارت میترا در این سالن نشان می­دهد که چاپگرهای لارج فرمت مطسا نیز برای چاپ  روی اشیاء و به ویژه دستگاه اختصاصی چاپ لبه ­کتاب­ که کاربرد تبلیغاتی دارند. در زمینه مواد مصرفی شرکت صنایع نئون پرس ­که واردکننده عمده مدیا و مواد مصرفی چاپ لارج فرمت است، درکنار شرکت­های دیگر حضور داشت.

اما از دستگاه­های چاپ دیجیتال، علاوه بر پایا پرداز آینده، دستگاه­های ریز و درشت دیگری در غرفه­ های دیگر ارایه شده بود.

خدمات چاپ دیجیتال نیز درکارهای نشر مخصوص تبلیغات، بازار خوبی داشت.

هدایای تبلیغاتی

بازار هدایای تبلیغاتی علی رغم شرایط نامساعد اقتصادی چندان هم بد نیست. این را به ­گواهی فعالیت شرکت­ها و مراجعه ­کنندگانش در نمایشـگاه می­تـوان­ گفت، ولی تردیدی نیست­ کـه حجم سفارشات­ کاسته شـده و روی هم رفته رقابت در تعیین قیمت مطلوب مشتری دشوارتر شده است. در زمینه هدایا حالا کمتر با محصولات جدیدتر روبرو می­شویم مگر آنجا که به سوی­ کارهای دستی و هنری روی می­آورند. سیل­ کالاهای چینی در این رشته نیز سرازیر شده است. اگر سررسید و تقویم را نیز در این شمار بگذاریم، گفته می­شود بعضی اقلام و جلد سازی­های سررسیدها هم وارداتی از چین است! به هرحال فضای­ کار در این بخش هم بسیار رقابتی شده و تولید شکلی تخصصی به خود گرفته است.

اغلب آنها طبقه ­بندی و تیپ­ های انواع تقویم و سررسید را آماده کرده اندکه­ کارفروشندگان آنها و توجه مشتریان را آسان­تر می­کند.

مقالات, , ,

ارسال دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره رایگان

همین حالا با مشاورین ما تماس بگیرید